Sıfırdan Öykü Yazmak Bölüm 3 – Karakterin Hareket Temelleri

fantastik, öykü yazma, hikaye yazma, nasıl hikaye yazılır, yazar olmak, hayalgezer 2 ana karakter, Ana Kötü, Kahraman, hareket temelleri, bilinçaltı, bilinçüstü

Bir önceki yazımda Kahramanın sorunları veya eksikleri olmasından, Ana Kötünün(Villain) hastalıklı doğruluk anlayışından ve iki karakterin de hareket temellerini anlasak ta açıkça iyi ile kötüyü ayırt edebilerek yazmaktan dolaylı olarak bahsetmiştim. Kısacası 2. Bölüm tamamıyla hikayenin içindeki çatışma ve düşmanlıkların aslında insanın içinde yaşadığı ikilemlerin bir örneği veya temsili olmasından bahsettim. Bu yazıda ise karakterlerin bilinçaltı ve bilinçüstü korkularından, sorunlarından ve son olarak da neyin riskte olduğu ile ilgili ufak bir husustan bahsedeceğim.

Daha önceki yazıda bahsettiğim gibi Kahramanın her zaman bir zayıflığı bir eksikliği olmalıdır.  Ancak bunun ötesinde bu yüzeysel sorunları etkileyen daha derinde olan ve hareket temelini oluşturan sorunlara inmelisiniz. Başka bir şekilde söylemek gerekirse Kahramanınızı ve Ana Kötünüzü kendinizi dahi incelemeye cesaret edemeyeceğiniz derinliklerde incelemeli ve onları belki de kendinizi tanıdığınızdan daha iyi tanımalısınız.

Bütün korkuların temelinde bir hikaye ya da karakteristik bir sebep vardır.  Bu sebepleri okurun bilmesi tercihinize bağlı olsa da sizin bilmeniz hayati derecede önemlidir. Örneğin karanlıktan korkan bir çocuk belki de ailesinin onu terketmesinden çekiniyor ve bunu karanlıkla birleştiriyor olabilir. Bu konularda daha derin ve tutarlı tahminlerde bulunmak için psikoloji üzerine araştırmalar yapabilirsiniz. (Daha eğlenceli bir okuma için Stephen Grosz – İncelenen Hayatlar – YKY) Bu size hem çok yeni ufuklar açacak hem de edebiyata yeni ve daha gerçek şeyler getirmenizde oldukça yardımcı olacaktır.

“Bir başka deyişle kimi zaman kendi yıkıcı davranışlarımızın sorumluluğunu üstlenmemek için büyük bir felaketin sorumluluğunu üstlenmeye çalışabiliriz.

Stephen Grosz – İncelenen Hayatlar

Yukarıdaki alıntı örneğin benim aklımda birçok ufuklar açtı. Babasının ölümüyle yüzleşmemek için kahramanlık yapan savaşta kendini önlere atan kahramanlar hayal ettim anında. İnanın gerçek hayat büyülü gerçeküstücü eserlerden çok daha gerçeküstü. Ve biraz psikoloji bilinçaltı okumaları yaparak çok farklı orijinal karakterler ve hikayeler oluşturabilirsiniz.

Biraz konudan uzaklaştıktan sonra geri dönecek olursak, korku temellerini konuşuyorduk. Örneğin Samwise Gamgee, Gollum dan neden nefret ediyor diye düşünecek olursak, doğrudan baktığımızda Golluma güvensiz davrandığını ve sinsice hareketlerini suçladığını görürüz. Ama temelde bakınca Samwise için Gollum evden uzaklaşmak ve asla dönememeyi temsil ediyordu. Çünkü Gollum evini yüzük peşinde terketmiş ve değişene bambaşka bir şey olana kadar dışarlarda kalmıştı. Sam için bu en büyük cezanın hayattaki bir temsiliydi Gollum. Frodo ise bu ayrıma varamadığı için Sam’in Gollum’a olan düşmanlığını anlayamıyor ve onu kalpsiz olmakla suçluyordu. Hatta Sam dahi Gollumu neden sevmediğini bilmiyordu. Ve farkettiyseniz Tolkien kitabın hiçbir yerinde Sam’in neden Gollum’u sevmediğini açıklamıyordu. Ama Sam’in hareketlerini anlayamasak da biz dahi Sam’in o güvensizlik hissini Gollum’a karşı hissediyorduk. Çünkü ilk bölümlerde Shire’i görmüş ve belki Sam kadar olmasa da o küçük cenneti biz de sevmiştik. Bu hem Sam’e gerçeklik katmış hem de sevilen bir karakter olmasını sağlamış onu yüzeysellikten çıkararak değerli bir karakter haline getirmişti.

Ayrıca bu derinsel korku sebebini Ana Kötü ile birleştirirseniz çok daha etkileyici bir son savaş sunabilirsiniz okuyucuya.

Kısacası Yüzeysel bir karakter yazmamak için hareket temellerindeki sebebin farkına varın ve hikaye boyunca bunu göstermeseniz de bu doğrultuda ilerleyince okur karakterinize inanacak hikayenize bağlanacaktır. Özellikle son savaş bu derinsel korkuyu harekete geçirip o korkuyu yenmesi için Kahrmanımızı itecekse bu hikaye güzel bir hikaye olmuştur.

Küçük Filimizin insanlarla iletişim kuramamasının temelindeki sebep maalesef çok gizli kalamadı bizim hikayede. Çünkü buradaki temel kusur fiziksel bir kusurdu ve Filimiz albino idi. Görüntüsü kendisini tüm sürüden ayırdığı için ben ve onlar kavramı biz kavramından çok daha önce kafasında oturmuştu. Bütün hareketlerinde bizim küçük filimiz “biz” kavramına sahip olamamaktan çekecek. Ve belki de son savaşını “biz” kavramına sahip çıkarak görüntüsü farklı olsa da onun da aslında bir fil olduğunu fark ederek kazanacaktır.

Sıfırdan Hikaye Yazma Serisinde son olarak bahsedeceğim başlık ise tehlikede, riskte olan şeyin ne olduğu ile ilgili. Kahramanımızın motifi harekete geçme sebebi ne?

fantastik, öykü yazma, hikaye yazma, nasıl hikaye yazılır, yazar olmak, hayalgezer 2 ana karakter, Ana Kötü, Kahraman, hareket temelleri, bilinçaltı, bilinçüstü

21. yy geldiğinden ve sinema gibi görsel sanatların gelişmesinden beridir okuru riskte olan şeyin korunması gereken şeyin gerçekten değerli olduğuna ikna etmek oldukça zorlaştı. Bunun en temel sebebi ise büyük şirketlerin kolaya kaçarak her filmde dünyayı kurtarmaları aslında. İnsanlar her filmde dizide kitapta ya dünyayı ya evreni ya gerçekliği kurtarıyorlar ve çok büyük savaşlarla başarıya ulaşıyorlar. Bu da okur da izleyici de bir hissizleşmeye umarsızlaşmaya sebep oluyor. Bu yüzden riskte olan şeyin ne olduğu ve neden bu kadar önemli olduğunu hissettirmenin önemi oldukça arttı. “12 Angry Men” de hiç görmediğimiz hakkında hiçbir şey bilmediğimiz genç bir çocuğun idam edilmesini umursayabiliyorken, Independent Day’ de yok olacak dünya ölecek milyarlarca insanı umursamayabiliyoruz. Bu sebeple riskte olan şeye çok değer vererek anlatmanın önemi oldukça yükseldi. Eskiden az önce dediğim gibi bir adamın ölmemesi için yola çıkan polis hikayesinde adamın ne önemi olduğunu anlatmak zorunda değildiniz ama artık hem sinemanın hisssizleştirmesi hem de ne yazık ki sürekli olan terör olaylarından ötürü kahramanın tanımadığı bir insanı kurtarması için atlattığı maceralar duygusunu hissettiremiyor bize. Bu yüzden kahramanın neyi kurtarmaya çalıştığı ve riskte olan şeyin ne kadar değerli olduğunu anlatmak için ekstra bir zaman ve çaba sarfetmeniz gerekiyor. Artık dünyayı kurtarma hikayeleri anlatmıyoruz maalesef. Artık dünya ile birlikte ölecek kızını oğlunu sevgiliyi kurtarma hikayeleri anlatmak zorunda kalıyoruz. Bunun farkına varıp riskte olan şeyi değerli hale getirmek için çaba harcamalısınız. Ve bunu nasıl yapabileceğiniz hakkında kolay bir ipucum yok sizlere.

Yapmanız gereken şey kurtarılacak obje ile karakterin ilişkisini göstermek, ne kadar değer verdiğini birkaç mutlu veya hüzünlü sahneyle anlatmak ve sürekli olarak hikaye boyunca karakterin bu obje veya kişi ile ilgili endişelendiğini göstermek ve tekrar tekrar anlatmak. Tabi biraz daha kolay bir yolu var bunun kurtarılması gereken objeyi ya ana karakterin sevgilisi akrabası ya da kendi canı yaparsanız okuyucu bunun değerini biraz daha kolay hissedecektir. Dünyayı kurtarmaya çalıştığını anlatıp da bizden bunu umursamamızı beklemeyin lütfen.

Küçük Filimiz abisi tarafından babasının öldürüldüğünü görüyor ve korkuyla ormandan kaçıyor. Kaçmasının ardından aslanların parçaladığı bir cesedin başında küçük bir kız çocuğu buluyor. Ve ikisi hızla arkadaş oluyorlar. Fil çocuğu ailesine yetiştirince bir şekilde fillerle insan kabilesinin birbirine gireceğini farkediyor. Bunu önlemek ve iki tarafında aslında iyi olduğunu göstermek için zamanla bir yarışa girmek zorunda kalıyor Küçük fil. Çünkü bir tarafta sevdiği fil varken diğer tarafta arkadaş olduğu kız çocuğu var ve eğer acele etmezse ikisi de birbirini öldürerek gerçekten korktuğu yalnızlığı fiili bir gerçeklik haline getirecek. Abisinin askeri düşünme şeklinin farkında gelenlerin dost olduğunu sormadan hızla onları tehdit olarak görüp saldıracağını biliyor ve buradan sonra abisi ile bir savaşa girmek durumunda kalıyor.

Sıfırdan Öykü Yazma serisinin burada sonuna geldim. Şimdiye kadar yazdıklarımı uygulayabilirseniz kendinize çok güzel bir taslak hazırlamış olacaksınız. İlerleyen günlerde daha derinlere inerek karakterin macera süreçleri ile ilgili bir çok yazı yazmaya devam edeceğim. Ama bundan sonrası için vereceğim taktikleri burada aldığınızdan bile daha dikkatli almanızı öneririm. Kendinize ait bir şey yapmak için gayret gösterirseniz daha başarılı olursunuz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sorularınız eklemek istediğiniz veya tavsiye almak istediğiniz her konuda bana hem yorumlardan hem de iletişim sayfasındaki formu doldurarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bu Ay Roman Yazalım Etkinliği ile ilgili detaylı bilgi için burayı, etkinliğe katılmak için ise burayı tıklayabilirsiniz.

 

Yararlandığım Kaynaklar;

Joseph Campbell – Kahramanın Sonsuz Yolculuğu

Stephen Grosz – İncelenen Hayatlar

Writing Excuses

Özel Teşekkürler;

Hülya Ertekin ve tüm Kurgu Platformu ekibi

(Buraya tıklayarak Hülya ERTEKİN’den özel ders alma imkanlarını inceleyebilirsiniz.)

Yorum Yaz

Yorum Yap