Sıfırdan Öykü Yazma Bölüm 1- Çatışma Oluşturma

fantastik, öykü yazma, hikaye yazma, nasıl hikaye yazılır, yazar olmak, hayalgezer 1

7 Ağu. Pazar günü “Bu Ay Roman Yazalım” Projesindeki arkadaşlarla bir toplantı daha yaptık. Ve katılan arkadaşlarla sıfırdan bir hikaye üretmek ve bazı ipuçları kilittaşları belirlemek üzerinde konuşacaktık. Ancak muhabbet oraya gelmeden kişilerin kurgularında kaldı ve bu kilittaşlarını dolaylı olarak kullanmış oldum. Ancak hem sadece oradaki kişilere yardımcı oldu hem de söz olup uçuverdi. Bu yüzden düzenli sabit bir rehber olması ve bir sonraki etkinliklere de kalması için buraya yazma kararı aldım.

Ama yazmaya başlamadan önce altını özellikle çizerek söylemek istediğim bir şey var. O da burada yazdığım hiçbir şey tek kural veya kanun değildir. Bu kuralları tamamıyla reddederek veya zıttını yaparak çok kaliteli eserler çıkarabilirsiniz. Benim burada anlattıklarım yaygın kullanılan roman tarzları incelenerek oluşturulmuş ve dünya genelinde kabul görmüş bazı kilittaşları ve taktiklerdir. O yüzden bu kuralların tek yol olmadığını aklınızda bulundurarak okumanız en iyisi olacaktır. Ancak bütün bu söylediklerim bu kuralların “klişe kitap yazma rehberi” olduğu anlamına da gelmiyor. Bunlar çok temel hikaye heyecanlandırıcı ve çok genel kurallar.

Güzel bir hikaye yıldırıma benzer. Yıldırım çakmaya başlamadan önce havada çok ciddi bir elektriklenme ve gerilim oluşması gerekir. Bu gerilim artık dayanılamaz hale gelince yıldırım çakar ve tüm enerjisini toprağa boşaltır. Güzel bir hikaye de tam yıldırım çakmadan hemen önceki o gerginlik anında ortaya çıkar. Çatışmaların toplandığı ve olayların başlamadan önceki süt liman anında hikayeye girmek her zaman en iyisidir. Çünkü bu an, olayların öncesinin yani normalın nasıl olduğunu ve yıldırım çakmaya başladığı anda gelişen olayların ne kadar anormal olduğunu görme konusunda okuyucuya yardımcı olur. Elbette bir yıldırım çaktığı anda varolmamıştır bu süreçte bir çok öğenin bir araya gelmesi gerekir ama yıldırımın çaktığını anlatmaya başlamanın en güzel yanı yıldırımdan hemen önceki sessizliktir. Hikayenizi de bu şekilde düşünmeniz en güzeli olacaktır. Sessizlik – Yıldırım- Gökgürültüsü. Ya da başka bir deyişle normal dünya, olaylar ve etkileri.

fantastik, öykü yazma, hikaye yazma, nasıl hikaye yazılır, yazar olmak, hayalgezer 2

Bütün hikayeler yıldırım örneğinde olduğu gibi çatışmalardan doğar. Büyücü kanından gelmesine rağmen büyüden nefret eden teyzesi ve ailesinin yanında yaşayan bir çocuk desem okuyan, izleyen herkes Harry Potter’ı hatırlayacaktır. Baykuşlar gelene kadar çatışma henüz doğmamıştı. Elbette sorunlar vardı ama çatışma mektupların gelmesiyle ortaya çıktı. Ve bu zıtlıkdan gerçekten umursadığımız bir aile çatışması hikayesi gördük. Bu çatışma bizi hikayeye bağlayan şey oldu. Bu ve bunun gibi bir çok örnekte de görebileceğimiz üzere çatışma okuru daha ilk sayfadan kitaba bağlayan şey. Bu yüzden güzel bir zıtlık bir çatışma hayal etmeniz lazım önce. Ve binlerce yıllık hikaye anlatma sanatı boyunca üretilen belki milyonlarca öyküye rağmen temelde bakıldığında çok farklı çatışmalar bulunmamakta. Babayla çatışma veya geleneği reddetme, sevgili için çatışma, hayatın amacını öğrenme, tiranı yıkıp adaleti sağlama gibi temel ama çıplak zıtlıklara elbise giydirip ve belki de bir kaç klasik zıtlığı karıştırmanız gerekiyor. Bu şekilde okura kendisini yakın hissettirecek bir kavga bir zıtlık oluşturabilirsiniz. Bulunduğu yerden kaçıp dışarıyı görmek isteyen bir çocuğun hikayesi hepimize yakın, sevdiği kızın veya oğlanın herşeye rağmen peşinde koşan bir kahraman hepimize yakın. Aşağılandıktan sonra evini  terkederek güçlenen ve geri dönüp düşmanını yenen kahraman bizlere yakın. Bu temeli bulun kendinize. Bütün bunları yaparken ne demek istediğimi daha iyi anlayasınız diye sizlerle bir öykü de ben geliştireceğim.

Filler sürü halinde yaşar ve belli bir yaşa geldiğinde ölmek için Fil Mezarlığı denilen yere giderler. Ama bir ormandaki bir fil sürüsünün lideri bunu yapmak istemiyor ve ondan sonra sürünün lideri olacak oğlu ve tek reşit fil bunu liderin korkaklığına ve geleneğe ihanet etmesine bağlıyor. Ve bu konuda öteki filleri örgütlemeye çalışıyor.

Hemen kafanızda karakterlerin amaçları ve niyetleri üzerine birkaç teori oluşmuşsa bu güzel bir çatışmadır. Bildiğiniz diğer hikayeler üzerinden düşününce hemen akla iki ayrı olay geliyor. Birincisi Fillerin liderinin taht düşkünlüğü ve ölmeye cesaret edememesi ardından ise diğer filin, liderin gitmemesi üzerine sabırsızlanıp onu kovup bir an önce tahta geçmek istemesi. Bu iki temelden de çok güzel hikayeler çıkartabilirsiniz. Bu şekilde temel ve olasılıklara açık bir zıtlık oluşturduktan sonra ikinci adıma geçelim.

Hikayeyi görmek istediğiniz karakteri seçmek. Roman da dahil olmak üzere bütün sanat eserlerinin amacı sizlere hikaye anlatmak gibi görünse de asıl amaçları duyguları imite ederek size zevk vermektir. Bu yüzden her sanat eserinin anlattığı bir duygu vardır. Kimi hüzünü aktarmaya çalışır, kimi cesareti, kimi kardeşliği, kimi insanın çaresizliğini. Sizin bu aşamada hikayenizde hangi duyguyu anlatmak istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Bu duyguya karar verdikten sonra bu duyguyu en iyi kimin aktaracağına karar vererek başrolünüzü seçebilirsiniz.

Fil liderin sürüyü terk edip ölmemesinin asıl sebebinin reşit olmasına az kalmış olan diğer oğlu olduğunu öğreniyoruz ilerleyen zamanlarda. Lider fil büyük oğlunun fazla hırslı ve kindar olduğunu düşünüyor bu yüzden de yerini daha sakin ve adil olan küçük oğluna bırakabilmek istiyor. Ancak bunu yapabilmesi için oğlunun belli bir yaşa gelmesi gerektiğinden ölüme ve içgüdülerine karşı direniyor.

İşte tam burada kahramanımız hakkında sorular olan bir lider olmaktan çıkıp ölümünden dahi sürüsü için fedakarlık eden bir lider haline geliyor. Bu fikir üzerinden yola çıkarak anlatmak istediğim hikayenin bir fedakarlık hikayesi mi yoksa değer olanın başa geçmesi hikayesi mi olduğuna karar vermem gerekiyor. Ben burada hikayenin şiirane değil de heyecanlı bir macera olmasını istediğimden küçük olsa da değer olanın başa geçmesi seçeneğini tercih edeceğim. Bu yüzden de kahramanımı henüz reşit olmamış küçük fil yapıyorum.

fantastik, öykü yazma, hikaye yazma, nasıl hikaye yazılır, yazar olmak, hayalgezer 3

Burada üzerinde durmak istediğim bir konu var. Genelde bu tür çatışmaları ve kararları hikaye kurarken farkında olmadan şekillendiririz. Siz de öyle yaptıysanız eğer bunda bir yanlışlık yok. Ben şu anda temele inip işleme sürecini açıyorum sadece. O yüzden oluşturduğunuz hikayeyi yanlış oluşturdum gibi bir yanılgıya veya korkuya kapılmayın.

Bütün bunları yaptıysanız artık elinizde güzel bir hikaye temeli yatıyor demektir. Bir sonraki bölümde ise karakterin kişiliğini oluşturma ve kötü adamı en iyi çizme yöntemleri üzerinde yazacağım. Oluşturduğunuz hikaye temellerini yorumda paylaşabilir veya takıldığınız soruları yine yorumlar üzerinden sorabilirsiniz.

Yorum Yaz