Sherlock Christmas Special’da Neler Olacak?

Sizin için yazarların Sherlock Christmas Bölümünde olacaklarla ilgili ağzından kaçırdıklarını veya verdikleri ipuçlarını derledik. Afiyet Olsun.

 

Steven Moffat: “Aramızda Sherlocku Viktoryan bir maceraya sokacağımız bölüm çekmekle ilgili yaptığımız bir şaka var. Rüya mı yapsak ya da temalı bir partiye mi göndersek diye konuşuyoruz. 3. Sezon için kısa bir prequel çektiğimiz zamanlar Mark (Gatiss) ile yapsak mı diye şakalaştığımızı hatırlıyorum

İlerleyen Röportajlarda Temanın Viktoryan dönemde geçeceğini doğruladılar.

Steven Moffat: Sürekli Noel Özel diyoruz çünkü içinde Noelimsi bir şeyler var. Ama tam olarak da değil yani yazın ortasına koysanız da sorun olmaz.

Hmm karlı olmayacak demek mi oluyor bu?

Amanda Abbington: Mary’nin çok güzel bir pantolonu var, bir tür aksiyon kostümü ile birlikte.

Acaba Mary’nin karanlık yüzünü görme fırsatımız olacak mı bu bölümde.

Mark Gatiss: Ben ve Steven için çok heyecan verici bir fikir Viktoryan teması. İkimiz de bu temayı severek büyüdük ve burada buna benzer bir şey yapabilmek için özel bir şansımız var diye düşünüyoruz

Steven Moffat: Hayalet hikayeleri Victoyan temalarda daha güzel oluyor. Doyle’un orijinal temalarında kullandığı ürperti korku ve rahatsız edicilik öğelerini yeni türde neredeyse hiç kullanmadık. Ama Viktoryan dönemlerinde bir şeyler işleyebilirsek bir hayalet hikayesi için çok iyi bir şans olacaktır. Korkutucu bir hikaye ama onun dışında neredeyse aynı…

Sherlock her zaman doğaüstünü bilimsel açıklamasıyla geçirir maceralarını. Bizimkinin hayalet kovalamasını gerçektten görmek isterim.

Mark Gatiss: Genel olarak bizim yaptığımız Viktoryan temaların günümüzdeki karşılıklarını bulmaktı. Mesaj atmak telegram göndermek gibi. Kısacası Conan Doyleun yaptıklarına ters mühendislik uyguladık.

Steven Moffat: Bence Benedict Viktoryan Holmes olmaya bayıldı. Sürekli hep böyle yapalım çok sevdim diyip durdu.

Mark Gatiss: Bir anda bambaşka bir diziye dönüşmeyecek. Genel olarak yaptığımız her şey 1895 de geçiyor olacak diğer her şey neredeyse aynı olacak tabii dil doğal olarak biraz farklı olacak. Ama modern tarzdaki heyecan ve eğlenceyi aynı seviyede  tutmaya özen gösterdik.

Mark Gatiss: Hikaye 1895’de geçiyor. Bunun nedeni zamanı geldiğinde anlaşılacak

1895’deki olayların listesi için tıklayınız.

Ayrıca 1895 yılı Oscar Wilde’ın “iğrenç” hareketlerinden (eşcinsellik iğrenç suç kabul ediliyordu dönemde) dolayı tutuklandığı sene. Hikaye’ye Wilde girer mi? Girmeli, girsin.

Steven Moffat: Bu özel bölüm tek başına varoluyor. Öyle olmasa zaten bu şekilde yapamazdık. Normal hikayenin bir parçası değil. Biz de bundan istifade temayı Viktoryan yaptık.  Mark ve ben bunu yapmak istiyorduk en baştan beri ama özel olmalıydı, diğer bölümlerden ayrı bir gerçekliği olmalıydı. Kendi küçük baloncuğunda varolmalıydı.

Una Stubbs: Harika bir kurgu. Çok eğlenceli

Mark Gatiss: soğuk kokan bir geceydi, biz de parkalarımızı çektik, atkılarımızı sıktık. (Arthur Conan Doyle’un 1892 de yazılan Mavi Lal Taşı kitabından bir alıntı.)

Mavi Lal’ı okuyan yorumlarda bizi aydınlatsın senaryo ile ilgili belki bir ipucu yakalarız.

Bir çok yeşil perde var sızan fotoğraflarda. Ne planlıyorlar acaba?

Bir çok yeşil perde var sızan fotoğraflarda. Ne planlıyorlar acaba?

Doctor Who writer Jamie Mathieson: Asıl soru Modern bir Sherlockun nasıl olup da victoryan döneme gittiği değil Victoryan bir karakterin oraya nasıl gittiği.

İzledikten sonra çok büyük spoilermış diyeceğimiz şu anda ise boş duran bir tahmin bu. Hikayelerde ki kehanetler gibi tıpkı 😀

Director Douglas Mackinnon: Bu sadece yarısı

Mark Gatiss: Bu çok özel bir özel bölüm. Ve hepimiz çok heyecanlıyız.

Mark Gatiss:Baharın sonuna kadar bitecek elbette. Ama ne zaman yayınlanacağı Yayın akışı sorumlularının işi.

Martin Freeman: Sizler bizler ve diğer herkes için çok büyük sürprizlerimiz olacak.

Steven Moffat: Mark Gatiss ve ben yaptığımız işten dolayı çok heyecanlıyız. Galiba Sherlock’un başka hiç bir işinde bu kadar heyecanlanmamıştık.

Martin Freeman:Ocak Şubat gibi yapacaz ama hala bir senaryo bile görmedim. Son dakikaya kadar da göremiyoruz normalde.

Sue Vertue: Her sezon 3 bölüm olacak diye bir şey yok ama 90 dakika sürmesi devam eder galiba. Bence iyi bir süre.

Mark Gatiss: Artık niyeyse insanlar Sherlock özel bölümünü 7 dakika sürecek sanıyorlar. Bu, 10. Bölüm olacak canlarım. 90 dakikalık bir bölüm

Steven Moffat: Tabi ne olacağını söylemek için daha erken ama şundan eminiz ki Sherlock ve John’un başına gelecekler gelmesini beklediğiniz son şey olacak

 

Fragman;

Bir de Clip sizlere;

 

Sizler ne düşünüyorsunuz? Sormak eklemek istediğiniz birşeyler mi var? Yorumlarınızı bekliyorum.

 

Yorum Yaz

Yorum Yap