Potter Ailesi

Potter ailesi oldukça eski bir aile.  Ancak James Potter doğana kadar asla öne çıkmış bir aile olmayı başaramadı. Nesiller boyunca kimsenin bakmadığı yerlerde sessiz ve sakin bir hayat yaşadılar.

Potter soyismi, Mugglelar arasında da meşhur olduğundan aile nam-ı meşhur Kutsal 28’de kendisine yer bulamadı. Safkan aileler listesini toparlayan kişi bu nedenle kanlarında bozukluk olabileceğini düşünerek Potter ailesini listeye eklemese de Potter ailesinin ilk dönemlerinde çok meşhur büyücüler bulunmaktadır. Ki bunların sadece bazılarına Ölüm Yadigarları’nda ipucu veriliyor.

Muggle dünyasında ‘Potter’ kelimesi çanak çömlek yapma işi için kullanılan bir kelime. Ama Büyücü Potter ailesi 12. Yy’da yaşamış Stinchcombe’lu Linfred denen bir büyücünün soyundan geliyor. Halk tarafından çok sevilen Linfred’in lakabı olan “Potterer” kelimesi bozularak Potter haline gelmiş ve ailenin soyismi olmuştur.

Linfred sessiz ve dalgın bir adamdı. Etrafındaki komşuları, ailelerinde birisi hasta olduğunda onu çağırır ve hizmetlerinden faydalanırlardı. Tabi komşularının hiçbiri, Linfred’in grip ve sıtma ilaçlarının büyülü olduğunun farkında değildi. Herkes onun tek meşgalesinin bahçesindeki garip otları olan, zararsız ve sevimli bir ihtiyar olduğunu düşünüyordu. İyi niyetli tuhaf bir adam olarak adı çıkmış  ve bu algı kapalı kapılar ardında rahatsız edilmeden deneyler yapmasına ve Potter ailesinin temeli olan serveti toplayabilmesine imkan sağladı. Tarihçiler günümüzde kullanılan bir çok iksir tarifinden Linfredin izlerini görebilmekteler. Bu iksirlerin içinde Skele-gro ve Pepperup iksirleri gibi meşhur iksirler de bulunmaktadır. Diğer cadı ve büyücülere sattığı bu tedaviler sayesinde 7 çocuğuna yetecek kadar büyük bir servet miras bıraktı.

Linfred’in en büyük oğlu Hardwin, Iolanthe Peverell isminde güzel bir cadıyla evlendi. Iolanthe Godric’s Hollow köyündendi ve Ignotus Peverell’in torunuydu. Ailenin erkek varisi olmadığından, kendi jenerasyonunun en büyüğü olarak büyükbabasının görünmezlik pelerinini almaya hak kazanan Iolanthe Hardwin’e aile geleneklerini ve pelerine sahip olmalarındaki sırrı anlattı. Ve bunu insanlardan saklamasını istedi. Hardwin, karısının bu isteğine saygı duydu ve o günden sonra görünmezlik pelerini her jenerasyonun en büyüğüne aktarılarak aile içinde el değiştirdi.

Potterlar geçen yıllar içinde bazen muggle bazen de büyücü olan komşularıyla evlenmeye devam etti. Aile, genelde İngiltere’nin batısında yaşadı ve her jenerasyon kendi alın teriyle servetlerine bir parça daha katmak için çalıştı. Ve ailenin hakkını vermek gerekir ki hepsi ataları Linfred’in zekasını ve çalışkanlığını sırtlamayı başardı.

hayal-gezer-hayalgezer-harry-potter-aile-çeviri

Geç de olsa bir Potter’ın yolu Londra’ya düştü. Ve ailenin iki ferdi Wizengamot’da koltuk sahibi oldu. Ralston Potter 1612 ile 1652 yılları arasında üyelikte yerini korudu ve Gizlilik Anlaşmasının en büyük destekçilerindendi. (diğer üyeler Mugglelara savaş açıp daha militarist bir çözüm öneriyordu.)  Ailenin Wizengottaki diğer temsilcisi ise Hardwin’in torunlarından Henry Potter(arkadaşları Harry diye çağırırdı onu) 1913 ile 1921 yılları arasında Wizengamot’da koltuk sahibi oldu. Henry’nin döneminin sihir bakanı Archer Evermonde’u – büyücülere 1. Dünya Savaşında Mugglelara yardım etmeyi yasaklamıştı – kınaması küçük bir karışıklığa sebep oldu. Muggleların tarafında olduğunu gösteren bu açıksözlülüğü ailenin Kutsal 28’e alınmamasının esas nedenlerinden biriydi.

Henry oğluna, karısının vasiyeti üzerine Fleamont adını verdi. Karısı, Fleamont ailesinin son temsilcisi olduğundan böyle bir istekte bulunmuştu. Fleamont isminin getirdiği ağır sorumluluğu çok iyi taşıdı. Hatta adıyla dalga geçenlerle savaşmaktan düelloda oldukça iyi bir hale geldi. Aynı zamanda ailenin altınını, icat ettiği Sleekazy’nin Saç İksiri(iki damlası en inatçı keli bile iyileştirebilir) ile dörde katladı. Emekli olduğunda şirketini büyük bir kârla sattı ama bütün zenginliklerine ragmen çiftin en büyük acısı bir çocuk sahibi olamamalarıydı. Her yolu deneyip son umutlarını da tükettikten bir süre sonra karısı Euphemia hamile olduğunu fark etti. İkili için bu şok oğulları Jamesın doğmasıyla büyük bir mutluluğa dönüşüverdi.

Fleamont ve Euphemia oğulları James’ın Muggle doğumlu Lily Evans‘la evlenmesini görebilecek kadar yaşasalar da torunları Harry’yi görmeye ömürleri yetmedi. Ejderha gribi, ilerlemiş yaşlarından ötürü bir kaç gün arayla ikisini de aldı. Ve en büyük çocukları James, Ignotus Peverellin görünmezlik pelerinini miras aldı.

Metnin orijinal hali için tıklayınız.

Yorum Yaz

Yorum Yap