Fermi Paradoksuna Cevaplar

Nerede bu uzaylılar? Bu soruya cevap vermek bize yepyeni olasılık pencereleri açabilir ve evreni daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.

Dünya dışı yaşam hakkında bulacağımız en küçük bir ipucu bile tüm insanlık tarihinin en büyük keşfi olacaktır. Ve bu keşif çok büyük ihtimalle ` Dünyada yaşam nasıl başladı gibi.` bilimin en önemli sorularına cevap vermemize de yardımcı olacaktır.

Bilgi yığınımız ve teknolojik seviyemiz arttıkça galaksimizin ve evrenin kendisi hakkında bilgilerimiz de kendilerini yenileyip duruyor. Şimdi biliyoruz ki Samanyolu gökadasının iki ucu arasında ki mesafe 100.000 ışık yılından daha uzun. Bu bilgiler ışığında baktığımızda galaksimizde milyarlarca yaşama uygun gezegen olması gerektiğini görebiliyoruz. Ve yaşama uygun gezegenler arayışımıza henüz yeni başlamış olsak da sadece bu sayılara bakarak en azından birkaçının yaşamı oluşturacak ve destekleyecek imkanlara sahip olduğunu düşünmek en doğrusu olacaktır.

Temel olasılık üzerinden söylenebileceği üzere yaşama uygun bu gezegenlerin sayısındaki çokluk bizim yalnız olamayacağımızın göstergesi oluyor.

Elbette asıl sorun 56 yıllık araştırmalarımız sonucunda dünya dışında zeki bir yaşam formu ile ilgili  hala bir delil bulamamamızda. Hatta zekadan öte tek bir canlı emaresi bile bulamadığımız bu kısımda devreye Fermi Paradoksu giriyor.

Fermi Paradoksu yüzbinlerce zeki dünya dışı medeniyetlere sahipse neden hiçbir emare göremediğimizi soruyor.

Bu soruya gelen cevapların çoğu basit, belki yaşam vardır ama zeka sahibi olacak kadar süresi olmamıştır gibi ya da, belki zeki yaşam formları çok uzun zaman önce vardı şimdi yokoldular gibi(sonuçta güneş samanyolu galaksisine göre oldukça genç bir yıldız) Ama bu cevaplardan birkaçı umut vaadediyor.

Aşağıdaki resimde Fermi Paradoksuna karşı verilmiş en mantıklı on cevabı sunacaz sizlerehayal-gezer-hayalgezer-fermi-paradoksu-Phermi-uzaylılar

Kaynak

Yorum Yaz

Yorum Yap