Harry’nin Dumbledor’un Ordusuna Öğrettiği Büyüler

Dolores Umbridge Hogwarts öğrencilerine savunma büyülerinin öğretilmemesine karar verdiğinde istemeden de olsa mükemmel bir şeye sebep oldu. En cesur öğrencilerin tek bir grupta toplanmasını sağladı.

Dumbledore’un ordusunu, Harry, Hermione ve Ron başlattı. İhtiyaç odasında buluştular ve Harry’nin Ejderhalarla, Ruh Emicilerle, ÖlümYiyenler ve Kim-olduğunu-bilirsin-senle karşılaşırken öğrendiği büyüler üzerinde ders aldılar.
İşte burada sizin için Harry’nin öğrettiği birkaç büyüyü toparladık ki hayalleriniz daha renkli olsun.

Expelliarmus

Bu büyünün güzelliği basitliğinde belkide. Silahsızlandırma büyüsü genel olarak büyücü düellolarında rakibin asasını düşürmek için kullanılıyor.

Büyücü ‘Expelliarmus’ diye bağırıp asasını salladığı anda asadan kırmızı bir enerji rakibin asasına doğru akıyor. Harry bu büyüyü, Dumbledorun Ordusuna çiftler halinde öğretti.

Stupefy

Bayıltma, Büyücü arenasındaki en kullanışlı büyülerden biri. Rakibi bilinçsiz hale getiriyor.

Bayıltma büyüsünün etkileri ‘Rennervate’ büyüsü ile karşılanabilir. Ama büyü zaten geçen zamanla birlikte kendi kendine etkisini kaybedecektir. Bu büyüden korunmanın bir diğer yolu ise korunma kalkanı kullanmaktır. Ki Harry bunu DO(Dumbledorun Ordusu) da sadece ileri seviyedekilere öğretti.

Levicorpus

Zümrüdü Anka yoldaşlığı filminde DO üyeleri, İhtiyaç odasında Harry’nin gözetimi altında büyüyü karşılıklı olarak birbirlerinin üzerinde çalıştılar. Luna Lovegood bu büyüyü, Büyü Bakanlığında bir Ölüm Yiyen üzerinde de kullandı
Levicorpus efsunu sessizce ya da konuşularak yapılabilir. Başarılı sonuç alındığı takdirde hedef ayak bileklerinden havada asılı bulur kendisini. Buna karşı büyü ise ‘Liberacorpus’dur.

Reducto

Bu büyü katı maddeleri ikiye böler. Hatta toza bile çevirebilir. DO üyeleri bu büyüyü, Gizem Bakanlığı Savaşında rafları parçalarken kullandılar.

 

Expecto Patronum

Patronus Büyüsü, Harry’nin DO’ya öğretmeye çalıştığı en zor büyü. Bir çok büyücü ve cadı Patronus yapma yeteneğine sahip değildir.

Remus Lupin, bu zor büyüde nasıl ustalaşılacağını Ruh yiyenlerle savaşmak durumunda kalan Harry’ye savunma amaçlı öğretti. Bu efsun ‘Expecto Patronum’ büyüsü ile tekil bir mutluluk hissi birleştirilirse başarıya ulaşır.

Başarılı bir Patronus, Ruh Emiciyi büyücüden uzaklaştırıp kendi üzerinde beslenmesi için çeker.
Harry’nin Patronusu, Çatal Boynuzlu Geyik,(Babasının patronusu aynı zamanda) Hermionenin ki Su Samuru, Ronun ki Terrier, Luna Lovegoodun ki Tavşan, Ginny Weasleynin ki At, Cho Changin ki ise Kuğudur.

Harry büyüyü DO’ya Ruh Emicilerden korunmaları için öğretse de büyünün Dumbledore tarafından keşfedilmiş başka bir kullanım alanı daha vardır. Bu ise haber taşımalarıdır. Bu yöntemle hem kendisi Hem de DO üyeleri güvenilir iletişim kurmayı başarmışlardır.

hayal-gezer-hayalgezer-harry-potter-büyü-dumbledor-ordusu-expelliarmus-stupefy-levicorpus-reductp-expecto-patronum

Kaynak

Yorum Yaz

Yorum Yap