Doctor Who Easter Eggleri – 1

Bu seride Doctor Who‘da yayınlanmış Easter Egg’leri listelemeye çalışacağım. Sisterhood of Karn‘dan Maldovar’Shadow Proclamation‘dan klasik seriye pop kültür göndermelerine kadar görebildiklerimi listeledim. Gözden kaçırdığımı düşündüğünüz bir şey varsa yorumlara bekliyorum hepinizi.

Bir HayalGezer okuru olarak Easter Eggleri keşfetmeye hazır mısınız?

Not: Tom Baker ve William Hartnell’ın ikinci bölümde görünmesinden bahsetmiyeceğiz. Artık Easter Egg’likten çıkmış bir görüntü o. Neredeyse gözümüze soktu Missy.

1- Sisterhood of Karn

Bölümün ön kısımlarında Colony Sarff Doktor’u ararken bir çok yere gidiyor bir çok insana yol soruyor. Bunlardan biri de Sisterhood of Karn. Sisterhood(Bacılık diye çeviresim geldi bir an.) sadece kadınlardan oluşan ve sonsuz hayatın sırrını çözmüş iksirini yapmış bir toplum. Dizide ilk defa klasik seride The Brain of Morbius bölümünde görüldüler.

Ayrıca John Hurt’ün prequeli sayılabilecek, Night of The Doctorda da görebiliyoruz kendilerini. Burada Doctor’a özel bir ilaç verip bir sonraki jenerasyonunu seçmesine fırsat sağlıyorlar. Ancak sonuç bildiğimiz üzere hüsran oluyor. Demek ki neymiş? Doktor’dan Savaşçı olmazmış.

İşte Burada Modern Seride Sisterhood of Karnın ilk görünmesi;

2- Maldovarium

Gene Colony Sarff’ın gezdiği gezegenlerden birisinde yılan arkadaşlar bir bara uğruyorlar. Maldovarın adını almış bir bar burası. Tüm galaksinin arka bahçesi gibi piyasadaki tüm karaborsa elaltı ve her türlü pis iş buradan yürütülüyor. Tabi Colony Sarff Doktoru nerede arasın, burada arıyor. (Bu Doktor hakkında bize bir şeyler söylemeli mi acaba?)

Not: Ayrıca Doktor, Handles‘ı da Maldovarium’dan almıştı.

 
hayal-hayalgezer-doctor-who-gezer-season 09-maldovar-easter egg hayal-hayalgezer-doctor-who-gezer-season 09-maldovar-easter egg hayal-hayalgezer-doctor-who-gezer-season 09-maldovar-easter egg hayal-hayalgezer-doctor-who-gezer-season 09-maldovar-easter egg

3 Shadow Proclamation

Bo ho ko to pro mo ….. Yani diyorum ki Shadow Proclamation’ı hepimiz hatırlarız. Uzayın polisleri, asayişin kontrolorleri, gergedan abiler. Hatta bir çok yerde Doctorun kendisini sadece onların adından bahseterek dertten kurtardığı olmuştur. (Rose’da yaramadı ama o sayılmaz ya)

hayal-hayalgezer-doctor-who-gezer-season 09-maldovar-easter egg-judoon-shadow-proclamationhayal-hayalgezer-doctor-who-gezer-season 09-maldovar-easter egg-judoon-shadow-proclamation

4- Missynin mesajı

hayal-hayalgezer-doctor-who-gezer-season 09-maldovar-easter egg-judoon-shadow-proclamation-master-missy

Mesaj size daha önceden tanıdık geldiyse şaşırmayın, ölmeden önce de ya da (ölmüş gibi ölmeden önce mi deseydim – bu dizi adama deyim yazdırtıyor be. Ölmüş gibi ölmek) bu şarkıyı söylüyordu Missy ablamız.

Gönderme ise 80lerin meşhur şarkısı Hey Mickey’ye.

Ayrıca ortalıkta gezen Tennant geri dönecek söylentisi varken(evet öyle bir söylenti var.) Hey Mickey diye bir şarkı beni heyecanlandırmıyor diyemem. (Rose, erkek arkadaş, mickey etiketlerini kullanım siz anlayın.)

5- Skaro

Bu bölümdeki Skaro klasik serideki Skaronun neredeyse aynısı.

hayal-hayalgezer-doctor-who-gezer-season 09-maldovar-easter egg-judoon-shadow-proclamation-dalek-skaro hayal-hayalgezer-doctor-who-gezer-season 09-maldovar-easter egg-judoon-shadow-proclamation-dalek-skaro

Tabi Sadece Skaronun aynı olması bunu Easter Egg yapmaz. Sonuçta Davrosun dediği gibi tekrardan yapmışlar ve onların da Doktor gibi ev kavramları varsa birebir aynısını yapacaklardır ama bu benzerlik sadece Skaro’da değil, aynı zamanda Doktorun ve Skaroyu ilk gören William Hartnellin pantolonları da aynı.

hayal-hayalgezer-doctor-who-gezer-season 09-maldovar-easter egg-judoon-shadow-proclamation-dalek-skaro-clara-william-hartnell hayal-hayalgezer-doctor-who-gezer-season 09-maldovar-easter egg-judoon-shadow-proclamation-dalek-skaro-clara

Bununla da kalmıyor klasik Dalekleri tekrardan görüyoruz bu bölümde.

hayal-hayalgezer-doctor-who-gezer-season 09-maldovar-easter egg-judoon-shadow-proclamation-dalek-skaro-clara

 

 

6- Star Wars göndermesi

Davros Doktoru tavına getirip tam kafalamaya çalışırken etkileyici olmak için dizinin başından beri açılmamış gözlerini açıyor ve Doktor’a bakıyor. Dizide bir dönüm noktası neredeyse bu olay ve gözlerini açmadan önce bir şey söylüyor;

Let me see you with my own eyes

Kime tanıdık geldi;

 

Bizim görebildiklerimiz bu kadar. Eklemek istediğiniz bir şey mi var sizi yorumlara alalım. Aydınlatın bizi.

Not: Gitmeden önce bir göz ziyafeti sunayım sizlere. Karşınızda Steampunk Dalek;

hayal-hayalgezer-doctor-who-gezer-season 09-maldovar-easter egg-judoon-shadow-proclamation-dalek-skaro-clara

Yorum Yaz

Yorum Yap